مقاله

چطور شروع به یادگیری کار بافتنی کنیم؟

شاید فکر کنید که با قلاب و کاموا نمی‌توان کارهای زیادی انجام داد، اما وقتی شروع به یادگیری کردید، متوجه می‌شوید که چقدر کارهای خلاقانه‌ای می‌توان انجام داد. مراحل زیر را برای یادگیری بافتن دنبال کنید تا بتوانید برای خودتان پلیور، شال و حوله حرفه‌ای ببافید.

بخش اول: آشنایی با قلاب و کاموا

۱- کامواهای مختلف را بشناسید کامواهای مختلفی برای بافتن وجود دارند. جنس کاموا به چیزی که می‌خواهید ببافید بستگی دارد. اگر بار اولتان است که چیزی می بافید، بهتر است از کامواهای ساده و نخی یا اکرولیکی نرم استفاده کنید. از کاموای تک‌رنگ استفاده کنید تا هنگام بافت، زنجیره‌های بافت را به‌راحتی ببینید-کاموا های طرح دار کار را سخت‌تر می‌کند.

 • کاموا اکرولیکی نرم: این مدل کاموا نسبت به کامواهای دیگر قیمت مناسب‌تری دارد، ازاین‌رو مناسب افراد مبتدی است که می‌خواهند بافتن را یاد بگیرند. دنبال ارزان‌ترین کاموا نباشید، چون معمولاً این کامواها پرز می‌دهند (چه کسی از شال پرزدار خوشش می‌آید؟)
 • کاموای %۱۰۰ نخی: این کاموا مناسب کارهایی است که زیاد شسته می‌شوند (مانند حوله ظروف). کامواهای نخی آب را جذب می‌کنند و شستشوی راحتی دارند.
 • کامواهای جدید: این کامواها انواع مختلفی دارند و در کل گران‌تر هستند. کامواهای جدید پشمی و نرم‌اند و مناسب بافت پلیور و شال هستند. فراموش نکنید که این کامواها را نمی‌توان مانند کامواهای نخی مکرراً شست.

۲- برچسب کاموا را مطالعه کنید تا در مورد سایز مناسب قلاب تصمیم بگیرید امروزه تقریباً روی تمام کامواها برچسبی وجود دارد که سایز مناسب قلاب روی آن درج‌شده است. اگر قلاب ندارید، برچسب را مطالعه کنید تا قلابی با سایز مناسب تهیه کنید. اندازه قلاب‌ها برحسب میلی‌متر یا اینچ است.

 • به‌طورکلی، هر چه کاموا کلفت‌تر باشد، قلاب کلفت‌تری نیاز است.

۳- قلاب را جوری بگیرید که راحت هستید روش ثابتی برای گرفتن قلاب وجود ندارد، ولی دو روش رایج وجود دارد که با هرکدام راحت بودید می‌توانید از آن استفاده کنید. اشتباه گرفتن قلاب می‌تواند موجب گرفتگی دست شود.

 • از بالای قلاب بگیرید: جوری قلاب را در دست بگیرید که دسته قلاب درون کف دست باشد، مانند مداد. با انگشت شست و اشاره باید قلاب را در دست بگیرید (دسته قلاب باید داخل دستتان باشد).
 • از پایین قلاب بگیرید: قلاب را مانند ملاقه در دست بگیرید. جوری از قلاب بگیرید که انگشت شست و اشاره زیر قلاب باشد.

بخش دوم: آموزش بافت اصلی

۱- امتحان کنید هنگام یادگیری ممکن است علاقه‌تان کم‌وزیاد شود. قبل از شروع به بافت، بدون اینکه بخواهید چیز خاصی ببافید، کمی تمرین کنید تا نحوه پایه و گره زدن را یاد بگیرید و قلق کار دستتان بیاید.

۲- زنجیره ببافید تمام بافتنی‌ها با زدن زنجیره شروع می‌شود. هرروز ۱۰ تا ۱۵ دقیقه، زنجیره ببافید تا وقتی‌که دستتان روان بشود و دیگر زنجیره‌های خیلی سفت یا شل نبافید.

 • دور قلاب گره باز ایجاد کنید و یک‌بار کاموا را دور قلاب بپیچید. برای ایجاد گره دور قلاب، با کاموا حلقه‌ای ایجاد کنید، جوری که دنباله کاموا پشت حلقه قرار بگیرد. قلاب را از داخل حلقه کنید و سپس از قلاب را همراه با دنباله کاموا از حلقه بیرون بکشید.
 • اگر راست‌دست هستید، با کمک انگشت شست و انگشت میانی دست چپ، ادامه نخ کاموا را در دست بگیرید. با انگشت اشاره، نخ کاموا را به جلو یا عقب قلاب هدایت کنید. با کمک قلاب، کاموا را از حلقه بیرون بکشید. این مراحل را تکرار کنید تا زنجیره ایجاد شود.

۳- گره کوکی بزنید این تکنیک بافت برای وصل کردن کامواها به هم، کور کردن گره، محکم کردن حاشیه‌ها استفاده می‌شود. با این بافت می‌توانید بدون اضافه کردن زنجیره، شکل دلخواهتان را با کاموا ایجاد کنید.

  • زنجیره‌ای با شش حلقه ایجاد کنید. قلاب را از حلقه اول عبور دهید. با این کار یک حلقه دایره‌ای ایجاد می‌شود (حلقه اول، حلقه‌ای است که اولین بار ایجاد کردید).
  • با کمک دست، نخ کاموا را از پشت به جلو دور قلاب بپیچید. هم‌زمان با این کار، قلاب را به سمت خود بکشید (سر حلقه باید رو به شما باشد).
  • قلاب را از حلقه بیرون بکشید تا گره کوکی کامل شود.

۴- گره پایه کوتاه بزنید یکی از حلقه‌ها را از قلاب رد کنید (حلقه‌ای غیر از حلقه قلاب). حالا باید دو حلقه روی قلاب داشته باشید. دو حلقه را با نخ کاموا از قلاب رد کنید. درنهایت باید یک حلقه روی قلاب بماند.

   • بافت گره پایه کوتاه تقریباً سفت است و بیشتر برای وصل کردن بافت‌ها استفاده می‌شود.

منبع: هنر فردی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *